Martin Fotta získal prestižní ERC grant
Martin Fotta získal prestižní ERC grant
Tue Dec 03 12:01:00 CET 2024
„Romská rodina v době války“
Martin Fotta získal konsolidační grant Evropské rady pro výzkum (ERC). Na průlomový výzkumný projekt s názvem „Romská rodina v době války“ (akronym: RAW) obdrží přibližně 2 miliony eur. Půjde o třetí ambiciózní projekt ERC, který se v současné době realizuje na Etnologickém ústavu, což dokládá trvalou světovou kvalitu zdejšího výzkumu.
Projekt přichází s průlomovou analýzou, která se pohybuje na pomezí antropologie příbuzenství a antropologie války a politického násilí. Jak vysvětlil Martin Fotta během přípravy projektu:
“Pro mě se tento projekt odvíjí od dvou postřehů: Zaprvé, Romové žijí ve všech evropských a blízkovýchodních zemích, které v posledních pětatřiceti letech zažily válku. Tyto války měly specifické dopady na romské civilisty, přičemž často prohloubily jejich sociální vyloučení a nerovnost. Druhým zjištěním je, že stejně jako v případě jiných marginalizovaných etnických menšin jsou rodinné a příbuzenské vazby klíčové pro udržení sociální soudržnosti a kontinuity a pro pocit sounáležitosti.
Zajímavé ale je, že víme jen málo o tom, jak romské komunity odolávaly a přežívaly během nedávných válek a po příměří. Jak jsou příbuzenské vztahy využívány v kontextu války a nuceného vysídlení? Jak válka ovlivňuje rodinné struktury? Jaké jsou podobnosti a rozdíly v tom, jak se různé romské skupiny vyrovnávají s násilnými událostmi? Jak adaptabilní a trvalé je příbuzenství jako společenská forma? A obecněji, co tento případ odhaluje o sociálních strukturách a o tom, jak se mění v čase?“
Projekt jako první systematicky porovnává zkušenosti romských komunit z východní a jižní Evropy a Blízkého východu v jednom rámci. Zabývá se válkami různé délky a fází. Tým provede etnografický výzkum romských komunit z pěti konfliktů: války v Jugoslávii, války v Iráku, syrské občanské války, rusko-ukrajinské války a izraelsko-palestinského konfliktu. Z bezpečnostních důvodů se výzkum často zaměří na vysídlené Romy, například syrské domské uprchlíky v Turecku nebo Romy z východní Ukrajiny v západní Evropě.
Martin Fotta je vedoucím Oddělení mobility a migrace na Etnologickém ústavu. Je také spoluřešitelem bilaterálního polsko-českého projektu „Nerovné občanství a nadnárodní mobilizace polských, českých a ukrajinských Romů tváří v tvář válce na Ukrajině“. V roce 2021 získal cenu Lumina Quaeruntur zřízenou Akademickou radou Akademie věd ČR, která se uděluje vynikajícím perspektivním vědeckým pracovníkům. To mu umožnilo vypracovat unikátní výzkumný program s názvem „Romský Atlantik: Transkontinentální logika etno-rasových identit“, který zkoumá romskou diasporu z transkulturní a transatlantické perspektivy.