Pozice postdoktoranda/postdoktorandky
Pozice postdoktoranda/postdoktorandky
Fri Dec 08 10:40:00 CET 2023
Projekt: ‘Paměť a populismus zezdola’ (MEMPOP), přihlášky do 23. ledna 2024
Projekt: ‘Paměť a populismus zezdola’ (MEMPOP), Etnologický ústav Akademie věd ČR, v. v. i., Praha
Pozice postdoktoranda/postdoktorandky, plný úvazek (nebo částečný úvazek min. 0,5 FTE).
Etnologický ústav Akademie věd ČR, v. v. i. (dále EÚ), vypisuje výběrové řízení na jednoleté postdoktorandské místo s možností prodloužení smlouvy o další dva a půl roku (v maximální délce trvání 3,5 roku). Oslovujeme potencionální kandidáty nebo kandidátky, kteří by měli zájem stát se součástí ambiciózního výzkumného projektu zaměřeného na paměť a populismus v evropských transnacionálních přeshraničních regionech. Postdoktorand/ka provede etnografický výzkum v Hradském (Burgenland) historickém regionu (jiné evropské pohraniční regiony jsou taky možné).
POPIS PROJEKTU
Projekt ‘Paměť a populismus zezdola’ (MEMPOP) vedený dr. Johanou Wyss je financován Evropskou výzkumnou radou (ERC). V rámci projektu bude pětičlenný tým z Oddělení mobility a migrace EÚ provádět etnografický výzkum ve čtyřech evropských transnacionálních regionech. Tyto regiony se vyznačují drsnými historickými zvraty, častými posuny státních hranic a obyvatelstva a také rostoucí podporou populistických stran a hnutí. Cílem tohoto výzkumného projektu je zkoumat vztah mezi kolektivní pamětí a rostoucí popularitou populistických politických stran.
POZICE
Pracovní pozice na plný úvazek (nebo částečný úvazek min. 0,5 FTE) na jeden rok s možností prodloužení o další dva a půl roku (celkem 3,5 let).
Datum nástupu: 1. dubna 2024 nebo dle dohody.
Postdoktorand/ka budete pracovat ve výzkumném týmu v rámci projektu MEMPOP. Povedete etnografický terénní výzkum (v maximální délce devíti měsíců) na území historického Hradska, které se dnes nachází mezi Rakouskem a Maďarskem, kde budete zkoumat kolektivní paměť v souvislosti s pro-populistickými postoji obyvatel (v úvahu připadají i jiné evropské transnacionální pohraniční regiony jako Istrie, Halič, Slezsko, Vojvodina, Karélie a další).
Očekáváme, že kandidát/ka bude po přijetí pracovat v týmu, ale zároveň bude schopen/schopna samostatného vedení kvalitního výzkumu v rámci projektu MEMPOP a přispívat k publikacím v předních odborných časopisech.
ZPŮSOBILOST
- Doktorát v sociální a kulturní antropologie nebo v příbuzných oborech. V úvahu budou bráni i uchazeči/ uchazečky před obhajobou, kteří ale již odevzdali doktorskou prací.
- Zájem o studium paměti, pohraničí, populismu a politické polarizace.
- Vynikající znalosti v oblasti kvalitativních metod jsou nezbytné, zkušenosti s etnografickým terénním výzkumem jsou žádoucí.
- Znalost akademické angličtiny a jazyků spojené s prací v terénu, tj. němčina, maďarština, chorvatština (jeden nezbytný, dva nebo více žádoucí).
- Schopnost pracovat samostatně a i jako člen/ka mezinárodního týmu.
- Publikační dovednosti, demonstrované v kvalitní doktorské disertační práci a recenzovaných vědeckých publikacích
- Schopnost prezentovat na mezinárodních konferencích a podílet se na komunikaci s širokou veřejností (blogové příspěvky, webové stránky, sociální média).
- Znalost softwaru Zotero a Nvivo, nebo jiného softwaru pro kvalitativní analýzu dat je žádoucí.
NABÍZÍME
- Špičkový výzkumný projekt, živý a podporující vědecký tým bádající v rámci stimulujícího výzkumného prostředí EÚ.
- Konkurenceschopný plat a benefity.
- Financování terénního výzkumu a účasti na konferencích.
- Hrazené Open Access publikační poplatky.
- Vzdělávací semináře, kurzy a workshopy pro další profesní rozvoj.
- Otevřené, rodinně přívětivé pracovní prostředí a dovolená ve výši 25 dní (na plný úvazek).
PŘIHLÁŠKA
Uchazeči musí předložit následující dokumenty v jednom souboru PDF:
- Průvodní dopis (max. jedna strana).
- Životopis (max. dvě strany).
- Ukázka písemné práce v angličtině, publikované nebo nepublikované (max. 10 000 slov).
- Kontaktní údaje dvou akademických referencí.
Ve druhém kole budou uchazeči, kteří se dostanou do užšího výběru pro online pohovor, požádáni o zaslání motivačního dopisu (max. tři strany), který bude obsahovat návrh výzkumného projektu a vysvětlení, jak je jejich výzkum spojen s aktivitami projektu MEMPOP. (podrobný popis MEMPOP projektu bude poskytnut vybraným kandidátům). Dále mohou být požadovány i další dokumenty.
KONTAKTNÍ ÚDAJE
Přihlášky zasílejte e-mailem na adresu office@eu.cas.cz s předmětem "MEMPOP Postdoc position" nejpozději do 23. ledna 2024, 16:00 středoevropského času.
Doporučujeme potenciálním žadatelům, aby se před podáním žádosti obrátili na dr. Johanu Wyss wyss@eu.cas.cz pro další informace týkající se projektu MEMPOP ERC.
Pokud se nenajde vhodný uchazeč/ka, výběrové řízení bude znovu otevřeno.