Zahlavi

TiCToC: Times in Crisis, Times of Crisis: The Temporalities of Europe in Polycrisis

TiCToC: Times in Crisis, Times of Crisis: The Temporalities of Europe in Polycrisis

Mon Mar 31 15:31:06 CEST 2025

Oddělení paměťových studií získalo evropský projekt, jehož řešení začalo 1. 3. 2025. 

Projekt TiCToC: Times in Crisis, Times of Crisis: The Temporalities of Europe in Polycrisis obdržel financování od CHANSE, Collaboration of Humanities and Social Sciences in Europe, a HERA.

Projekt zkoumá časové rejstříky krize, artikulace o životě ve zmatku ve společnosti a kulturní dynamiku projevující se v krizových kontextech. Ústředním cílem je rozkrýt to, co označujeme jako „čas v krizi/ časy krize“. Co odlišuje „čas krize“ od „normálního času“?

Často se říká, že Evropa se nachází v polykrizi: Klima, ekonomika, migrace, demokracie, ozbrojené konflikty a akademická sféra jsou relevantními oblastmi, v jejichž souvislosti se často hovoří o krizi. Tento projekt nabízí empirický, metodologický a teoretický aparát k lepší analýze toho, co taková pozornost dávaná krizi způsobuje, a ptá se, čeho lze různorodou, ale dnes běžně využívanou kategorií „krize“ dosáhnout. Každý z mikrotýmů v rámci projektu, které nabízejí etnografické pohledy na filozofické otázky týkající se „časů krize / času v krizi“, se zabývá třemi časovými vrstvami – minulostí, přítomností a budoucností. Tento projekt, jehož středobodem je antropologie, ale který pracuje i s uměním, historií, etnologií, paměťovými studii a filozofií, staví čas do centra zpracovávání krizí a klade si otázky, co znamená žít v dobách krize, jak se krize mění v čase a jak je krize vnímána zpětně.

Jednotlivé mikrotýmy se v rámci projektu zaměřují na různé uzly polykrize ve třech regionech: ve východní Evropě (válka a konflikt), Středomoří (ekonomika), Skandinávii (migrace), přičemž společné výzkumné otázky mají napomoci komparaci a porozumění. Z empirického hlediska projekt poukazuje na rozmanité způsoby prožívání krizových období, z metodologického hlediska ukazuje, jak jsou krizová období vyjádřena v umění a literatuře, a z teoretického hlediska klade sociálně-filozofické otázky týkající se časových souřadnic krize. Mimo akademickou sféru budou do aktivit zapojeni spolupracující a přidružení partneři z Dánského národního muzea, EthnoFestu, Open Society Archives, Post Bellum, Divadla Feste a Slovinské etnologické společnosti.

Konsorcium projektu tvoří:

  • Andreas Bandak, University of Copenhagen, Dánsko (hlavní vedoucí projektu)
  • Daniel Knight, University of St Andrews, Velká Británie
  • Heath Cabot and Synnøve Bendixsen, University of Bergen, Norsko
  • Saša Poljak Istenič, Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti (ZRC SAZU), Slovinsko
  • Vlad Naumescu, Central European University, Rakousko
  • Jana Nosková, Etnologický ústav AV ČR, v. v. i., Česká republika

Více informací o projektu viz: https://chanse.org/tictoc/